¨ Jan's Cact Page ¨

 

Rod Rebutia

 

     Pěstování

      Říká se, že rebucie patří k nejsnadněji pěstovatelným rodům. Já s tím zas tak úplně nesouhlasím. I v tomto případě má pěstování určitá specifika, která je nutné bezpodmínečně dodržet! Nároky na pěstování se odvíjejí především od jejich vysokohorského původu.

     Tak především rebucie potřebují čerstvý vzduch, pravidelnou zálivku a dostatek světla. Nejvhodnějším umístěním je lehký přístřešek, kam pokud možno nepraží slunce celý den, 6 hodin přímého osvitu denně bohatě stačí. Vzhledem k tomu, že rostliny vesměs kvetou v dopoledních hodinách, je důležité umístění – nejvhodnější je jihovýchodní, případně jižní orientace stanoviště. Při nedostatku světla dojde velmi rychle k vytahování stonků a tím k znehodnocení rostliny. Zálivka by měla být hojná zejména na jaře a pak v září. Rebuciím vyhovuje, když se pořádně napijí, vodu v miskách nechávám stát i dva dny, ale před další zálivkou musí substrát proschnout. Substrát by však v době vegetace neměl zůstat suchý příliš dlouho neboť tyto měkkomasé rostliny dost rychle sesychají, ale pozor! Nezalévat do horkého počasí! Zvláště ne ve skleníku, kde se květináčky snadno rozpálí více jak na 40°C. V takové prostředí rebucie doslova uvaříte, nejlépe zalévat když je pár dní pod mrakem. V době letní stagnace raději nezalévejte vůbec. Letní stagnace je poměrně individuální záležitost. Když budete mít kaktusy třeba jen pod širým nebem někde pod stromem (což v době největších veder doporučuji), nemusí růst vůbec zastavit. Naopak v horkém, nevětraném skleníku neporostou celé prázdniny. Co pěstování v bytě? Je možné, při správném zimování kaktusy budou i pravidelně kvést, ale musí být co nejblíže osluněného okna směrem na jihovýchod nebo jih. I na místě, kde třeba ,,mexikáni“ ještě rostou, rebucie už mohou degenerovat. Se zálivkou úzce souvisí rosení, to rebucie milují. Když mohu, rosím ráno a po parném dnu i večer. To je zvláště důležité v době probouzení k vegetaci a v době, kdy nemůžeme zalévat. Rosení má ještě jeden efekt, znepříjemňuje život sviluškám, které na rebuciích velmi rády hodují.

     Správné zimovámí je alfou a omegou úspěchu. Rostliny je třeba zimovat chladně, ideálně při 3-8°C. Já je přes zimu držím při teplotě 0-2°C, což většinou rostliny snáší dobře, i když občas je vidět, že o nějaký ten stupínek vyšší teplota by nebyla na škodu. Nemusím snad ani říkat, že zimoviště musí být suché, na úrovni osvětlení nezáleží. Kaktusy naposledy zalévám koncem září, následně v teplých dnech pouze mlžím, na zimoviště stěhuji až při trvalejším ochlazení, nejdříve v půlce listopadu, občasné lehké mrazíky nejsou na škodu. Jedna důležitá věc - nepodceňujte podzimní slunce! I v říjnu dokáže pěkně popálit, navíc není dobré, když jsou rostliny před zimou příliš vysušeny.

     Jarní stěhování rebucií začíná jakmile pominou mrazy, přibližně v polovině března. Občasné mrazíky nejsou závadné, zvláště když se kaktusy přes den zahřejí. Je třeba dobře zastínit, rebucie jsou na popálení velmi náchylné, zejména když jsou zimovány 
v úplné tmě.
V tuto dobu je velmi důležité rosení. Zalévat můžeme začít jakmile projeví známky vegetace. U menších semenáčků, které nasazují na květ raději počkáme až budou poupata větší, někdy se stává, že po zálivce zasychají, u větších rostlin toto nehrozí.

     Množení rebucií je vcelku jednoduché. Vzhledem k tomu, že jsou ve velké míře samosprašné, vytvářejí dostatek semen, která dobře klíčí a semenáčky následně dobře rostou. Květuschopnosti dosahují zpravidla třetím rokem, ale není výjimkou, že vám vykvetou dvouleté semenáče. Zde musím opět opakovat - pozor na svilušku a zálivku v horkých dnech. Jistou nepříjemností při vysévání je světelná náročnost rostlin, při nedostatku světla vůbec nevytvoří hlavičku. Drobné protažení stonku v kultivátoru však není na závadu, po přenesení do skleníku se stav srovná. Teplota při klíčení by rozhodně neměla přesahovat 29°C. Mnohé druhy lze s úspěchem množit vegetativně neboť ochotně odnožují.

     Tak, na co jsem zapomněl? Jo, substrát. Je velmi dobré rostliny přesazovat každý druhý rok, nejpozději po třech letech. Rebucie vyžadují mírně kyselou půdu, která se zvláště zaléváním vodou z vodovodu velmi rychle alkalizuje, rostliny přestávají růst, kvetou méně a menšími květy. Osobně používám směs 40% (50%) písku různých frakcí (lépe hrubější), 25% kvalitní zeminy z krtinců, 25% rašeliny a 10% starší lesní hrabanky.

     

 

Titulní strana  | Balkónová kaktusařina | Rod Rebutia | Galerie | Zajímavé linky | Kontakt